CERN’de yeni bir keşif

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), ‘Higgs Bozonu’ olabilecek bir atomaltı parçacık keşfedildiğini açıkladı.

CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) Higgs Bozonunı bulmak için yapılan en son deneyin sonuçlarını bugün açıkladı. Deneyin ekip lideri fizikçi Joe Incandela, buldukları sonuçların öncül sonuçlar olduğunu ancak bugüne kadarki en güçlü kanıt ve sonuçları aldıklarını söyledi.

İngilterede bulunan Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi Direktörü John Womersley de, Cenevre ve İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen eşzamanlı basın toplantısında, Higgs Bozonu teorisiyle uyumlu bir parçacığın keşfedildiğini teyit edebilirim ifadelerini kullandı.

Partikülün izleri Büyük Hadron Çarpıştırıcısında proton ve anti protonların neredeyse ışık hızında çarpıştırılmalarından oluşan binlerce deney sonrası bulundu. Higgs Bozonu, evrene yayılan görünmez bir enerji alanında oluşturulduğu sanılan atomaltı bir parçacık. Bu parçacık maddenin oluşumunu anlamada kilit öneme sahip. Bozonun evrendeki her şeye kütle kazandırdığı düşünülüyor. Uzmanlar Higgs Bozonunun bulunmasının son 50 yılın en büyük bilimsel başarılarından biri olacağını ifade ediyor.

Higgs Bozonu, medyada “Tanrı Parçacığı” olarak anılıyor. Bunun sebebi “Tanrı parçacığı”nın Leon Lederman’ın yazdığı bir bilim kitabında Higgs Bozonunun modern fizik için önemine dikkat çekmek üzere kullandığı bir takma ad olması. Ancak birçok bilim adamı “Tanrı Parçacığı” diye nitelendirilerek Higgs Bozonu’nun oynadığı rolün abartıldığını savunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz